یادگیری و پیشرفت
:::::::::::::::: ::::::::::::::::
دیجیتال مارکتینگ
:::::::::::::::: ::::::::::::::::
رشد کسب‌وکار
:::::::::::::::: ::::::::::::::::
صنعت آموزش


عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شودتاریخ : سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
بازدید : 213
نویسنده : کیا فایل

طراحی نرم افزار ساخت یک قفل الکترونیکی

طراحی نرم افزار ساخت یک قفل الکترونیکی

 

طراحی نرم افزار ساخت یک قفل الکترونیکی در 25 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

 

 

 :: موضوعات مرتبط: برق , ,
:: برچسب‌ها: فایل , دانلود , تحقیق , طراحی قفل الکترونیکی , مقاله نرم افزار ساخت قفل , تحقیق ساخت قفل , طراحی قفلقفل , بررسی نرم افزار قفل , چگونه قفل طراحی کنیم ,
تاریخ : سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
بازدید : 248
نویسنده : کیا فایل

عایقهای الكتریكی

عایقهای الكتریكی

 

عایقهای الكتریكی در 35 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

عایقهای الكتریكی

 اصولاً قسمتهای عایق ماشینهای الكتریكی ، ترانسفورماتور ها ،خطوط هوایی و غیره به صورتی طراحی می شود كه بتوانند به طور مداوم تحت ولتاژ معینی كاركرده و ضمناً قدرت تحمل ضربه های ولتاژ را در لحظات كوتاه داشته باشند .

 هر نوع تغییرات ناگهانی و شدید در شرایط كاری شبكه، موجب ظهور جهشها یا پالسهای ولتاژ می شود . برای مثالمی توان اضافه ولتاژ های ناشی از قطع و یا وصل بارهای زیاد به طور یكجا ، جریانهای اتصال كوتاه ، تغییر ناگهانی مدار و غیره رانام برد .

 رعد و برق نیز هنگامی كه روی خطوط شبكه تخلیه شود ، باعث ایجاد پالسهای فشار قوی با دامنه زیاد و زمان كم می شود .

 لذا عایق های موجوددر ماشینهای الكتریكی و تجهیزات فشار قوی باید از نظر استقامت در مقابل این نوع پالسها نیز طبقه بندی شده و مشخص شوند . عایقهای الكتریكی با گذشت زمان نیز در اثر آلودگی و جذب رطوبت فاسد شده و خاصیت خود را از دست می دهند .

 در مهندسی برق سطوح مختلفی از مقاومت عایقی تعریف شده است كه هر كدام بایستی در مقابل ولتاژ معینی استقامت نمایند . (ولتاژ دائمی و ولتاژ لحظه ای هر كدام به طور جداگانه مشخص می شوند )و البته طبیعی است كه ازدیاد ولتاژ بیشتر از حد مجاز روی عایق باعث شكست آن می شود . در عمل دو نوع شكست برای عایق ها می توان باز شناخت ،حرارتی و الكتریكی .

 زمانی كه عایق تحت ولتاژ قرار دارد ، حرارت ناشی از تلفات دی الكتریكی می توان باعث شكست حرارتی شود . باید توجه نمود كه افزایش درجه حرارت باعث كاهش مقاومت اهمی عایق و نتیجتاً افزایش تصاعدی درجه حرارت آن خواهد شد .

 خلاصه اینكه عدم توازن بین حرارت ایجاد شده در عایق با انچه كه به محیط اطراف دفع می نماید ، موجب افزایش درجه حرارت آن شده و این پروسه تا زمانیكه عایق كاملاً شكسته شده و به یك هادی الكتریسته در آید ، ادامه می باید .

 شكست الكتریكی در عایق ها به دلیل تجزیه ذرات ان در اثر اعمال میدان الكتریكی نیز صورت می گیرد .

 با توجه به آنچه گذشت ، عایقهای الكتریكی عموماً در معرض عواملی قرار دارند كه باعث می شود در ولتاژ نامی نیز حالت نرمال خود را از دست بدهند . لذا در انتخاب عایقها ، عایق با كلاس بالاتر انتخاب می شود . اندازه گیریهای مختلفی كه جهت شناسایی نواقص موجود در عایق ها انجام می گیرند عبارتند از :

 اندازه گیری مقاومت D.C عایق یا جریان نشتی ان ، تلفات دی الكتریك ، ظرفیت خازنی عایق ، توزیع ولتاژ در عایق ، دشارژهای جزئی در عایق و میزان پارازیتهای حاصل از آن و تست استقامت الكتریكی عایق .

 تعیین میزان و تلفات یك عایق ومقایسه آن با مقادیر اولیه ، معیار خوبی برای ارزیابی وضعیت آن می باشد . اصولاً افزایش تلفات در عایق های جامد ناشی از جذب رطوبت و در روغن ها به دلیل افزایش در صد آب یا آلودگیهای دیگر درآن می باشد .

 باید دانست كه مقدار تلفاتی كه در مورد یك ترانس اندازه گیری می شود ، جمع تلفات روغن و ایزولاسیونجامد سیم پیچ بوده و هرگاه تلفات عایق یك ترانس از مقدار مجاز تجاوز نماید ، ابتدا باید روغن را به طور جداگانه مورد آزمایش قرار داد تا بتوان وضعیت ایزولاسیون سیم پیچی را ارزیابی نمود .

 با توجه به انكه با تعیین مقدار تلفات به طور مطلق و بدون در نظر گرفتن ابعاد فیزیكی و جنس عایق نمی توان قضاوت صحیحی در مورد ان به عمل آورد ، بهترین پارامتری كه می تواند وضعیت ایزولاسیون را مشخص نماید نسبت مولفه اكتیو به راكتیو جریان نشتی عایق می باشد . با اندازه گیری ظرفیت تلفات عایق می توان وضعیت ان را از نظر استقامت حرارتی ، میزان رطوبت جذب شده و عمر عایق ارزیابی نمود .

 تجربه نشان داده است كه در موارد زیر خطر اتصال كوتاه در ایزولاسیون تجهیزات الكتریكی كه مستقیماً به فساد عایق مربوط باشد ، وجود ندارد :

 الف : وقتیكه ایزولاسیون دارای ضریب تلفات عایق ثابتی است و با مروز زمان افزایش نمی یابد .

ب: وقتیكه ضریب تلفات عایق روغن بوشینگ دژنكتورهای روغنی كه مستقیماً روی كلید اندازه گیری شده است ، بدون توجه به اندازه گیری قبلی در حد استاندارد باشد .

 با اندازه گیری ظرفیت خازنی ایزولاسیون تجهیزات الكتریكی در دوفركانس و یا دو درجه حرارت مختلف می توان اطلاعاتی مشابه با نتیجه تست تلفات دی الكتریك از وضعیت عایق بدست آورد .

 وجه تمایز تست ظرفیت خازنی در دو فركانس مختلف با دستگاههایی كه جهت همین كار ساخته شده اند در این است كه در هر درجه حرارتی قابل انجام بوده و احتیاجی به گرم كردن ترانس و یا تجهیزات دیگر نیست و به همین جهت پرسنل را از حمل و نقل دستگاهها و ادوات نسبتاً سنگین كه برای گرمایش بكار می روند بی نیاز می سازد .

 در این روش اساس كار بر این اصل مبتنی است كه ظرفیت خازن با تغییر فركانس تغییر می نماید . تجربه نشان داده است كه در مورد ایزولاسیون سیم پیچ هایی كه آب زیادی به خود جذب نموده اند نسبت بین ظرفیت خازنی در فركانسهای 2 و 50 هرتز حدود دو بوده و در مورد ایزولاسیون خشك این نسبت حدود یك خواهد بود .

 اندازه گیری فوق معمولاً بین سیم پیچ هر یك از فازها و بدنه در حالتیكه بقیه سیم پیچ ها نیز ارت شده اند انجام می گیرد . دقیقترین روش برای بررسی نتایج بدست امده در هر آزمایش مقایسه آن با مقادیر كارخانهای و یا تستای مشابه قبلی می باشد كه البته در این عمل باید ارقام بر اساس یك درجه حرارت واحد اصلاح شد باشند . چنانچه مقایسه فوق به عللی تحقیق پذیر نباشد ، می توان به بعضی از اتسانداردهایی كه در این زمینه موجود است مراجعه نمود . برای مثال پس از انجام تعمیرات ، میزان مقاومت D.C عایق نباید كاهش بیش از 40 در صد (برای ترانس 110 كیلو ولت به بالا 30 در صد ) ، نسبت ظرفیت خازن در فركانس 2 هرتز به ظرفیت خازن در فركانس 50 هرتز افزایش بیش از ده درصد و ضریب تلفات عایق افزایش بیش از 30 در صد نسبت به نتایج قبل از تعمیرات را نشان بدهند .

 دردرجه حرارتهای 10 و 20 درجه سانتیگراد نسبت ظرفیت خازن در فركانس 2 هرتز به ظرفیت خازن در فركانس 50 هرتز باید به ترتیب مقادیری حدود 2/1 و 3/1 را داشته باشند .

 اضافه گرمایش مجاز در هادیهای تجهیزات الكتریكی

 روشن است كه عبور جریان نامی به طور مداوئم در هادیهای الكتریكی موجب گر شدن آنها و ایزولاسیون مجاورشان می شوند . این پدیده عاملی است كه محدودیت اساسی را برای باردهی تجهیزات الكتریكی بوجود می آورد .

 بر اساس استاندارد های معتبر ، حداكثر درجه حرارت مجاز در انواع مواد عایقی بین 90 تا 180 درجه سانتیگراد معین شده است .

جهت دریافت فایل عایقهای الكتریكی لطفا آن را خریداری نمایید

 

 :: موضوعات مرتبط: برق , ,
:: برچسب‌ها: فایل , دانلود , تقیق , عایقهای الكتریكی , دانلود عایقهای الكتریكی , تحقیق درمورد عایقهای الكتریكی , دانلود تحقیق عایقهای الكتریكی , تحقیق عایق , مقاله عایق , پروژه عایق الکترونیکی ,
تاریخ : سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
بازدید : 221
نویسنده : کیا فایل

كلید های فشار قوی

كلید های فشار قوی

 

كلید های فشار قوی در 24 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

فهرست مطالب:

مقدمه 
الف - قطع كننده یا سكسیونر
ب - كلید بار 
پ - كلید قدرت 
ت - كلید قطع قدرت 
بررسی عوامل اصلی در قطع و وصل جریانهای مختلف 
اول - قطع مدار ساده یك فاز 
الف - قطع مدار سلفی
ب - قطع مدار اهمی 
پ - قطع مدار خازنی 
ت- قطع مدار مختلط 
2-قطع جریان مداری كه از مقاومت اهمی و سلفی موازی تشكیل شده است .
ث- قطع مدار نوسانی
1-قطع مدار نوسانی مركب از L و c مورازی
1-قطع مدار نوسانی مركب از L و C سری( شكل زیر)
1-اتصال سری R و c 
2-اتصال موازی R و c شكل زیر

 

مقدمه

 كلیدهای فشار قوی تنها یك وسیلة ارتباط بر قرار كردن بین مولد ها و ترانسفورماتورها و مصرف كننده ها و سیمهای انتقال انرژی و یا جدا كردن آنها از یكدیگر نیستند . بلكه حفاظت دستگاها و وسایل و سیستمهای الكتریكی را در مقابل جریان زیاد و بار زیاد و جریان اتصال زمین نیز بعهده دارند . بدین جهت با چشم پوشی از بعضی حالتهای استثنائی باید كلیدهای فشار قوی بتوانند هر نوع جریانی را اعم از جریان كوچم بار سیمها ( جریان خازنی خطوط ) و یا جریان مغناطیسی ترانسفورماتور بدون بار تا بزرگترین جریانی كه ممكن است در شبكه بوجود آید ( جریان اتصال موتاه ) از خود عبور دهند بدون اینكه اثرات حرارتی و یا دینامیكی این جریانها خطراتی برای كلید فراهم سازد . در ضمن نوعی از كلیدها ، ( كلید قدرت ) باید قادر باشند هر نوع جریان با هر شدتی را ( جریانهای عادی و یا جریانهای اتصال كوتاه ) در كوتاه تذرین مدت قطع و وصل كنند و بالاخره كلیدهای فشار قوی باید قادر باشند در حالت قطع ( جدا بودن تیغه ها ) هر نوع ولتاژی كه بین دو سرباز كلید ( دو تیغه باز كلید ) بر قرار می شود بدون كوچكترین احتمال ایجاد قوس الكتریكی تحمل كنند .

 

به طو كلی باید كلید های فشار قوی در حالت های مختلف دارای شرایط ومشخصاتی به شرح زیر باشند .

 1- در حالت بسته : انواع كلیدهای فشار قوی باید اولاً در مقابل عبور جریان بار و یا حتی جریان شدید اتصال كوتاه از خود مقاومت قابل ملاحظه ای نشان ندهند و در ثانی در مقابل اثرات حرارتی و دینامیكی این جریانها در یك زمان گسترده و طولانی باید كلیدهای فشار قوی دارای پایداری و ثبات قابل ملاحظه ای باشند . به عبارت دیگر باید كلیدهای فشار قوی از یك استقامت حرارتی و دینامیكی تعیین شده و مورد اطمینانی برخوردار باشند .

 انتخاب صحیحی مقاطع قسمتهای هدایت كننده جریان كلید در كم كردن مقاومت عبور بسیار موثر است .

 2- در حالت بار (قطع مدار ): باید كلید قادر باشد اختلاف سطح الكتریكی موجود بین دو كنتاكت باز را به طور كاملاً مطمئن تحمل كند . مقدار و شدت این ولتاژ بستگی به وضعیت و كیفیت ومحل نصب كلید دارد ،مثلاً اگركلیدی وسیله ارتباط دو شبكه ای را فراهم می سازد كه ممكن است نسبت به هم آسنكرون نیز باشند در حالت قطع كلید هر دو طرف كلید زیر پتانسیل قرار دارد .

 3- تمام قسمتهای كلید كه در شرایطی هم پتانسیل فشار الكتریكی شبكه هستند باید در موقع قطع و یا در حالت وصل به طور كاملاً مطمئن نسبت به زمین و نسبت به قطبها و تیغه های دیگر كلید و یا گازهای و بخارات و مایعاتی كه خود كلید متصاعد می شود نیز نباید باعث نقصان بیش از مجاز قدرت عایقی قسمتهای مختلف كلید گردد .

 4- كلیدهای فشار قوی باید بتوانید مدار الكتریكی را از ولتاژ نامی نامی به بندید . البته در بعضی كلیدها (قطع كننده ها )این شرط بدون عبور جریان صادق است (بدون توجه به جریانهای كوچك بار سیمها) و در برخی دیگر (كلید قدرت) شرط محدودیت جریانی وجود ندارد و باید بتوان آنها را در زیر هر جریانی حتی جریان اتصال كوتاه موجود در شبكه نیز بست .

 5- كلیدفشار قوی باید بتواند مدار الكتریكی رادر ضمن عبور جریان باز كند . این شرط فقط برای قطع كننده لازم نیست مراعات شود ( از جریان كوچك شارژ صرف نظر می شود).

 نظر به اینكه شرایط 4و5 مشكلات اصلی كلیدهای قدرت فشارقوی را فراهم می كنند ، ساختمان و مكانیسم كلید و چگونگی قطع و وصل كلید با توجه با شرایطی كه در بند 4و5 به آن اشاره شد طرج ریزی می گردد .

 از نظر كار با شبكه كمال مطلوب است ، اگر هر یك از كلید ای فشار قوی شامل كلیه شرایطی كه فوقاً به آن اشاره شد باشد . ولی چون از دیدگاه اقتصادی تجمع كلیه شرایط در یك كلید مقرون به صرفه نیست كلیدهای خاصی خاصی با شرایط به خصوص و محدودی طرح و ساخته می شود كه عبارتند از :

 

الف - قطع كننده یا سكسیونر

 قطع كننده وسیله ای است برای ارتباط دستگاهها و سیستمهای برقی و اصولاً در جائی بكار برده می شود كه بدون ولتاژ كردن آن قسمت مورد نظر باشد . قطع و وصل این كلید در صورتیكه از جریان كوچك شارژها صرف نظر شود ، نباید باعث قطع جریان و یا برقراری جریان گردد . به عبارت دیگر قطع و وصل سكسیونر باید بدون ایجاد جرقه انجام گیرد و درحالت وصل بودن كلید و ارتباط بر قرار كردن بین دستگاهها نباید هیچ نوعی جریانی با هر شدتی (جریان بار ، جریان اتصال كوتاه ضربه ای و غیره ) به كلید آسیبی وارد كند و یا باعث گرم كردن ، ارتعاش كردن و یا باز شدن تیغه كلید شود و یا اثرات دینامیكی آن موقعیت كلید را به خطر بیاندازد .

جهت دریافت فایل كلید های فشار قوی لطفا آن را خریداری نمایید

 


 :: موضوعات مرتبط: برق , ,
:: برچسب‌ها: فایل , دانلود , تحقیق , كلید های فشار قوی , دانلود كلید های فشار قوی , تحقیق درمورد كلید های فشار قوی , کلید های فشار , بررسی کلید های فشار قوی , مقاله انواع کلید , پروژه کلید های فشاری ,
تاریخ : سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
بازدید : 202
نویسنده : کیا فایل

دانلود ترجمه فارسی مقاله طراحی مدار واسط ISFET دارای جبرانساز حرارتی جهت اندازه گیری PH به همراه اسلاید های ارايه آن

دانلود ترجمه فارسی مقاله طراحی مدار واسط ISFET دارای جبرانساز حرارتی جهت اندازه گیری PH به همراه اسلاید های ارايه آن

 

بسمه تعالی

در این مقاله، با بررسی مقدماتی مفاهیم مربوط به اندازه گیری PH با یک روش اندازه گیری به صورت بلو ک های مجزا آشنا و عملکرد هر یک تست شده است.

 اﻳﻦ ﻣﻌﺮوف ﻫﺴﺖ ﻛـﻪ ISFETﻫـﺎ ﺑﻠﺤـﺎظ ﺣﺮارﺗـﻲ ﻧﺎﭘﺎﻳـﺪار ﻫﺴـﺘﻨﺪ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﺧﺼﻮﺻﻴﺎت ﻧﻴﻤﻪ ﻫﺎدي ﻫﺎ و ﻻﻳﻪ ﻫﺎي ﺣﺴﮕﺮ ﻛﻪ در داﺧﻞ ﮔﻴـﺖ ﻗﺮار ﻣﻲ ﮔﻴﺮﻧﺪ . ﻣـﺪارﻫﺎي واﺳـﻂ ﺑﺴـﻴﺎري ﺑـﺮاي ﺑﺪﺳـﺖ آوردن ﭘ ﺎﺳـﺦ  ﺳﻨﺴﻮرﻫﺎي ISFET ﺑﻮﺳﻴﻠﻪ ﺛﺎﺑﺖ ﻧﮕـﻪ داﺷـﺘﻦ وﻟﺘـﺎژ درﻳـﻦ ﺳـﻮرس و  ﺛﺎﺑﺖ ﻧﮕﻪ داﺷﺘﻦ ﺟﺮﻳﺎن درﻳﻦ (CVCC)ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﻴﺪا ﻛﺮده اﻧﺪ.

  :: موضوعات مرتبط: برق , ,
:: برچسب‌ها: دانلود , فایل , تحقیق , ISFET , اندازه گیری PH ,
تاریخ : سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
بازدید : 131
نویسنده : کیا فایل

دانلود مقاله اصلی با عنوان "از نانو ساختار به نانو بیوسنسور" به همراه اسلایدهای فارسی ارایه آن

دانلود مقاله اصلی با عنوان "از نانو ساختار به نانو بیوسنسور" به همراه اسلایدهای فارسی ارایه آن

 

بسمه تعالی

نانوساختار به عنوان چیزهایی که بعد فیزیکی کوچک تر از 100 نانومتر را دارد اعم از لایه های بعدی اتم ها ، تعریف می شود.

سه تا از مهم ترین نانوساختارهایی که مورد مطالعه و تحقیق گسترده ی سازمان های مختلفی از قبیل موسسه مهندسی نانو الکترونیک در دانشگاه پرلیس مالزی قرار گرفته اند، عبارتند از نقطه کوانتمی، نانوسیم و نانوشکاف.

این نانوساختارها به عنوان مولفه اصلی در بیوسنسور مبتنی بر نانوساختارها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 :: موضوعات مرتبط: برق , ,
:: برچسب‌ها: فایل , دانلود , تحقیق , نانو ساختار , نانو بیوسنسور ,
تاریخ : سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
بازدید : 224
نویسنده : کیا فایل

دانلود ترجمه فارسی مقاله طراحی گیرنده ارتباط بین مولکولی بر اساس سنسورهای نانومتری

دانلود ترجمه فارسی مقاله طراحی گیرنده ارتباط بین مولکولی بر اساس سنسورهای نانومتری

 

بسمه تعالی

ارتباطات مولکولی(MC)،که در آن مولکول ها رمزگذاری می شوند،و در آن انتقال و دریافت اطلاعات یک وسیله امیدوار کننده برای هماهنگ کردن بیوسنسورهای نانومقیاس است.

در این مقاله، امکان طراحی یک گیرنده مولکولی در حوزه فیزیکی به غیر از زیست شناسی مصنوعی، مطابق با الزامات اساسی برنامه های کاربردی نانوتکنولوژی را بررسی می کنیم.

 

 :: موضوعات مرتبط: برق , ,
:: برچسب‌ها: فایل , دانلود , تحقیق , گیرنده ارتباط سلولی , سنسورهای نانومتری ,
تاریخ : سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
بازدید : 217
نویسنده : کیا فایل

كنترل توان در CDMA

كنترل توان در CDMA

 

كنترل توان در CDMA در 9 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

سرفصل های اصلی:

كنترل توان در CDMA
1-3- مقدمه
2-3- مفهوم كنترل توان
2-2- كنترل توان غیر بهینه (نامطلوب)
3-3- دلایل تغییرات توان

 

-3- مقدمه

 یكی از مفاهیم سوال انگیزی كه غالباً توسط محققین مطرح می شود، “كنترل بهینه قدرت” می باشد. كنترل قدرت یكی از فاكتورهای اساسی در سیستمهای سلولی CDMA می باشد كه ارتباط مستقیمی و پایاپایی با ظرفیت و نگهداری سیستم دارد. با مطالعاتی كه در مورد تكنیكهای تخصصی كنترل بهینه توان صورت گرفته، ملاحظه شده كه دست یافتن به این امر بخصوص در محیطهای دارای تضعیف (fading inu) امری بسیار مشكل می باشد.

 در این فصل ما به معرفی و بیان مفاهیم كنترل توان خواهیم پرداخت، همچنین به نقش آن در reverse- link, forward- link و تاثیرات كنترل توان در ارتباط با ظرفیت و نگهداری سیستم سلولی.

 همچنین به آنالیز كانالهای مختلف رادیو برای اینكه طرح كنترل قدرت امكان ردیابی صحیح را به ما بدهد خواهیم پرداخت. سپس، تكنیكهای قابل قبول كنترل قدرت معرفی خواهد شد و معایب این روشها نیز بیان خواهد شد. یك تكنیك جدید كنترل قدرت بر مبنای برآوردهای مطرح خواهد شد و نقش آن در محیطهای با افت سریع (fast fading) بررسی خواهد شد.

 قابل ذكر است كه تكنیكهای كنترل توان مورد بحث در اینجا، مفاهیمی هستند كه هم درسیستمهای ارتباط ماهواره ای CDMA و هم مخابرات سیار می توان مطرح كرد. مدارات حلقه بسته كنترل توان در محیطهای موبایل ماهواره ای در مقابل تاخیری كه ایجاد می كند، خیلی تاثیر گذار نمی باشد.

 

2-3- مفهوم كنترل توان

 كنترل قدرت در سیستمهای سلولی CDMA یك وسیله مهم برای كاهش دادن اثرات تداخل دسترسی چندگانه و در نتیجه، افزایش ظرفیت سیستم می باشد. هدف ما این است كه تمام سیگنالهای رسیده از موبایلهای مختلف (در داخل یك سلول) در گیرنده BS یك سطح قدرت ثابت بدون توجه به مكان موبایلها و خصوصیات كانالهای سلول، داشته باشند. این موضوع تحت عنوان reverse-link power cont (موبایل به BS) كه دستیابی به آن بسیار مشكل می باشد.

 كنترل توان forward link (BS به موبایل) در سیستم تك سلولی مورد نیاز نمی‌باشد، بلكه در سیستم چند سلولی مطرح می شود كه برای كاهش تداخل سلولهای همسایه به یآن احتیاج داریم. BS در حداقل سطح قدرت كه مورد نیاز برای ارضاء كیفیت ارتباط دورترین موبایل می باشد، انتشار سیگنال می كند.

جهت دریافت فایل كنترل توان در CDMA لطفا آن را خریداری نمایید

 
:: موضوعات مرتبط: برق , ,
:: برچسب‌ها: فایل , دانلود , تحقیق , كنترل توان در CDMA , دانلود كنترل توان در CDMA , تحقیق كنترل توان در CDMA , کنترل توان , مقاله کنترل توان , بررسیCDMA , پروژه کنترل توان ,
تاریخ : سه شنبه 3 ارديبهشت 1398
بازدید : 208
نویسنده : کیا فایل

مراقبت و نگهداری از ترانسهای قدرت

مراقبت و نگهداری از ترانسهای قدرت

 

مراقبت و نگهداری از ترانسهای قدرت در 18 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

سرفصل های اصلی:

خشك كردن ترانسفورماتورها 
دژنگتورها
تستهای دوره ای تجهیزات كلید خانه های فشار قوی
چك كردن رله بوخهلتز
زمین حفاظتی در تجهیزات الكتریكی

 

مراقبت و نگهداری از ترانسهای قدرت

 

زمین زیر ترانس های روغنی باید به طرف چاهك مخصوص روغن شیب بندی شده و روی آن با قلوه سنگ تمیز به ارتفاع حداقل 25 سانتیمتر پر شود.چاهك روغن كه لوله تخلیه برای آن پیش بینی می شود معمولاً‌در كنار دیوار ساخته شده و باید به طور مرتب توسط اپراتور بازدید شود.

 باید مراقبت نمود كه روغن قابل اشتعال در ترنچهای كابل و یا منهولهای دیگر موجود در محوطه نفوذ ننموده و ضمناً در اتاق ترانس باید شن خشك در جعبه های مخصوص و همچنین لوازم دیگر اطفاء حریق وجود داشته باشد.

 یك ترانس را بعد ا زاتمام عملیات نصب ، باید تحت تستها و بررسیهای لازم قرار داده و پس ا زآن در سرویس گذاشت . هدف از این تستها عبارت است از حصول اطمینان از عملكرد صحیح رله ها و مدارات حفاظتی و اینترلاكهای الكتریكی دژنكتورها ، چك كردن كلیه ترمومترها ،چك كردن سطح روغن در كنسرواتور و اطمینان از برقرار بودن ارتباط آن با تانك ترانس.

 قبل از اتصال آزمایشی ترانس كه در آن دژنكتورهای طرف اولیه بسته می شود، اپراتور باید كلیه شیرهای روغن رادیاتورها و كنسرواتور را بازدید كرده و از عدم وجود هوا در رله بوخهلتز اطمینان حاصل نماید.

 همچنین قسمتهای مختلف ترانس و تجهیزات جانبی آنرا كه در فضای آزاد قرار دارند تا سر دژنكتورها بازبینی كرده و دقت نماید كه روی ترانسفورماتور اشیاء اضافی وجود نداشته باشد ، تانك ترانس به طور محكم و موثر به زمین وصل شده باشد ، روغنی از ترانس نشت ننماید و اتصالات برقگیر حفاظتی كه معمولاً‌د رجلوی ترانس و روی خط فشار قوی نصب می شوند برقرار باشد.

 در این حالت پس از اطمینان از سلامت و در مدار بودن سیستمهای حفاظتی می توان دژنكتورها را وصل نمود . البته در اینجا یاد آور می شود كه وصل ترانس با تأخیری كمتر از 12 ساعت پس از پر نمودن تانك از روغن مجاز دانسته نشده است.

 برای وصل آزمایشی ترانس باید مدارهای رله بوخهلتز و رله جریان زیاد برای قطع آنی و بدون تأخیر آماده شود،ولی می توان ترانس را به سیستمهای خنك كننده نیز وصل نمود ، در اینصورت باید توجه داشت كه در جریان كار ،درجه حرارت روغن در قسمت بالای تانك از 75 درجه سانتیگراد تجاوز ننماید (به علت گرمای ناشی از تلفات آهن).

 برای كنترل وضعیت ترانس در شرایط بی باری باید حداقل به مدت 30 دقیقه آن را در حالت وصل آزمایشی نگاه داشت . اگر در خلال این مدت نتایج آزمایشات قانع كننده بود می توان بلافاصله دژنگتورهای طرف ثانویه ترانس را زیر بار قرار داد.

 در ترانسفورماتورهایی كه سطح روغن كنسرواتور توسط لوله ششیشه ای آب نما كنترل می شود باید دقت نمود كه دو سر لوله مزبور مسدود نباشدزیرا در صورت مسدود بودن این لوله سطح روغن به صورت صحیح نمایش داده نمی شود.

 در ذیل ترانسفورماتورهای تحت سرویس را بر حسب شرایط كاری مختلف طبقه بندی نموده ،نحوه رسیدگی و بازرسیهای روتین آنها به شرح زیر می باشد:

 1) در نیروگاهها و پستهایی كه توسط تشكیلات پرسنلی شیفت یا مقیم محل كنترل و نگهداری می شوند، ترانسفورماتورهای اصلی و ترانسفورماتورهای مصرف داخلی (اعم از ا صلی و رزرو) باید بطور روزانه و بقیه ترانسفورماتورها هفته ای یك مرتبه مورد بازرسی قرار گیرند.

 2) در نیروگاهها و پستهایی كه توسط اكیپهای سیار نگهداری می شوند ، ترانسفورماتورها باید حداقل ماهی یكبار مورد بازرسی قرار گیرند.

 3) در پستهای كوچك و كم ظرفیت ترانسها حداقل هر شش ماه یكبار باید بررسی شوند.

 سیستمهای خنك كننده ترانسفورماتورها باید از نقطه نظر عملكرد صحیح پمپها و فن ها كنترل شوند.

 برای انجام این عمل اپراتور باید دمای روغن ترانسفورماتور و همچنین دمای روغن در ورودی و خروجی كولر (در صورتیكه ترانس مجهز به كولر آبی جهت خنك كردن باشد) را یادداشت نماید.

 هرگاه ترانسی توسط رله های حفاظت داخلی قطع شود(رله بوخهلتز ،رله دیفرانسیل ،رله جریان زیاد) ابتدا اپراتور باید وضع ظاهری آن و تجهیزات جنبی مربوطه به جهت پی بردن به علت حادثه مورد بازرسی قرار دهد.

 مثلاً اگر وجود گاز در رله بوخهلتز مشاهده شود،نمونه آن باید جهت تست به آزمایشگاه ارسال گردد.

 زیرا بعضی مواقع ممكن است در خلال كار ترانس حبابهای هوای درون روغن باعث عملكرد نابجای رله بوخهلتز گردد.

 اگر گاز درون بوخهلتز ا زروغن سوخته متصاعد شده باشد مبین وجود حادثه در داخل ترانس بوده كه در این صورت بلافاصله باید ترانس را جهت تعمیرات از مدار ایزوله نمود . تعمیرات دوره ای روی ترانسهایی كه قطع آنها مستلزم خارج شدن ترانس اصلی ازمدار است هر دو سال یك مرتبه و بقیه ترانسها هر چهار سال یك مرتبه صورت می گیرد.ضمناً ترانسفورماتورهایی كه در شرایط محیطی با آلودگی بسیار بالا كا رمی كنند باید طبق دستورالعمل های ویژه مربوط به محل ،مورد تعمیرات دوره ای قرار گیرند.

جهت دریافت فایل مراقبت و نگهداری از ترانسهای قدرت لطفا آن را خریداری نمایید

 


 :: موضوعات مرتبط: برق , ,
:: برچسب‌ها: فایل , دانلود فایل , تحقیق , نگهداری از ترانسهای قدرت , دانلود ترانسهای قدرت , ترانسهای قدرت , مقاله نگهداری از ترانسهای قدرت , تحقیق مراقبت از ترانسهای قدرت , ترانسها ,
تاریخ : شنبه 3 فروردين 1398
بازدید : 199
نویسنده : کیا فایل

 

     مقاله تحلیل تاثیر ضربه صاعقه بر خطوط انتقال بلند              

        
صاعقه - خطوط انتقال - رعد و برق 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب پروژه تحلیل تاثیر ضربه صاعقه بر خطوط انتقال بلند

خلاصه

1- مقدمه

2-نمای کلی از بررسی صاعقه

2.1 بررسی شوک صاعقه به تاورها و سیم اتصال به زمین

2.1.1 پیکر بندی سیستم نظارت

2.1.2 نمونه ای از بررسی شوک صاعقه برGW

2.2 بررسی شوک صاعقه به هادی فاز(مشاهدات ضربه صاعقه بر هادی فاز)

2.2.1 پیکربندی سیستم نظارت

2.2.2  نمونه ای از بررسی شوک مستقیم صاعقه بر هادی فازی

3 تجزیه و تحلیل صاعقه از منظر قطع

3.1 ویژگی های قطع صاعقه

3.2 نسبت موفقیت یا شکست عایقی و میزان قطع صاعقه

3.2.1 کلیت نسبت موفقیت یا شکست عایقی و میزان قطع صاعقه

3.2.2 موفقیت یا شکست عایقی صاعقه و میزان قطع خطوط انتقال UHV

3.2.3 موفقیت یا شکست عایقی صاعقه و میزان قطع خطوط انتقال 500KV

3.3 مقایسه شوک صاعقه و میزان قطع بین خطوطUHVو 500KV

3.3.1 مقایسه ای از جزئیات مربوط به شوک صاعقه در هر کلاس ولتاژی

3.3.2 مقایسه شوک صاعقه در مقادیر مطلق

3.4 میزان معادل عایقی و زاویه معادل عایقی

4 بحث پیرامون اقدامات حفاظت از خطوط انتقال بلند در مقابل صاعقه

4.1 قطعی ناشی از شکست عایقی حاصل از صاعقه (شوک مستقیم صاعقه بر هادی فازی )

4.2 قطعی ناشی از موفقیت عایقی حاصل از صاعقه (شوک صاعقه بر GW )

5 نتیجه گیری

مراجع

 

 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: فایل , مقاله , تحلیل , ضربه صاعقه , خطوط انتقال بلند , برق ,
تاریخ : شنبه 3 فروردين 1398
بازدید : 193
نویسنده : کیا فایل


انرژی خورشیدی

انرژي خورشيد يکي از منابع تامين انرژي رايگان، پاك و عاري از اثرات مخرب زيست محيطي است که از دير باز به روش‌هاي گوناگون مورد استفاده بشر قرار گرفته است. بحران انرژي در سال‌هاي اخير، کشورهاي جهان را بر آن داشته که با مسائل مربوط به انرژي، برخوردي متفاوت نمايند که در اين ميان جای‌گزيني انرژي‌هاي فسيلي با انرژي‌هاي تجديدپذير و از جمله انرژي خورشيدي به منظور کاهش و صرفه‌جويي در مصرف انرژي، کنترل عرضه و تقاضاي انرژي و کاهش انتشار گازهاي آلاينده با استقبال فراواني روبرو شده است.

 

 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: فایل , انرژی خورشیدی , تامین , برق , محیط زیست ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 216
نویسنده : کیا فایل

مقسوم های راجع به ابزار دقیق

مقسوم های راجع به ابزار دقیق

 

مقسوم های راجع به ابزار دقیق در 23 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

سرفصل های اصلی:

مقسوم های راجع به ابزار دقیق
سنسورهای دما
سنسورهای فشار:
انواع شیرهای برقی:
توضیح كلی در مورد لغت رطوبت:
رطوبت:

 

مقسوم های راجع به ابزار دقیق

 سنسورها، ترنسدیوسرها و ترنسمیترها از مهم ترین اجزای یك پروسه صنعتی هستند كه كاربردهای فراوانی در پروسه های متنوع دارند.

 كاربرد عمده این قطعات در ارزیابی عملكرد سیستم و ارائه یك فیدبك با مقدار و وضعیت مناسب است كه بدین ترتیب كنتر از سیستم متوجه وضعیت كاركرد آن و چگونگی حالت خروجی خواهد شد.

 یك سنسوربنا تعریف قطعه ای است كه به پارامترهای فیزیكی نظیر حركت، حرارت، نور ، فشار، الكتریسیته، مغناطیستی و دیگر حالات انرژی حساس است و در هنگام تحریك توسط آنها از خود عكس العمل نشان می دهد.

 یك ترنسریوسر بنا به تعریف، قطعه ای است كه وظیفه تبدیل حالات انرژی به یكدیگر را بر عهده دارد، بدین معنی كه اگر یك سنسور فشار همراه یك برسنریوسی باشد سسنور فشار پارامتر را اندازه می گیرد و مقدار تعیین شده را به ترانسیوسر تحویل می دهد، سپس ترنسیوسر آن را به یك سیگنال الكتریكی قابل ارك برای كنترل و صد البته قابل ارسال توسط سیم های فلزی تبدیل می كند.بنا براین همراه خروجی یك ترنسرویوسر، سیگنال الكتریكی است كه در سمت دیگر خط می تواند مشخصه ها و پارامترهای الكتریكی نظیره ولتاژ جریان، فركانس را تغییردهد، البته به این نكته مهم نیز توجه داشته باشید كه سنور انتخاب شده باید از نوع سنسورهای مبدل پارامترهای فیزیكی به الكتریكی باشد.

 سنسورها و ملحقات آنها مثل ترنسریوسرها در گروه بزرگی تحت عنوان ابزار دقیق قرار داده و آنها را بر اساس نوع كاركرد، موارد استفاده و سایر مشخصات دیگر تقسیم بندی می كنند

 راواحه به معرفی ابزار دقیق بكاررفته در این پروژه می پردازیم

 سنسورهای بكار رفته در این پروژه عبارتند از سنسوردها ، رطوبت و فشار و یك سری محرك های شیر برقی برای كنترل دمپرهای هواساز می باشد حال بر توضیح مختصری در مورد نحوه كار كرد هر یك از این ابزارها می پردازیم:

 

سنسورهای دما

 سنسورهای دما در سه مدل مختلف دارند كه عبارتند از :

 1- مقاومت فلزی(RTD) Resistcince Temperature Detector

 2- ترموكوپل

 3- ترمیستور

 

حال توضیح اجمالی در مورد این مدل سنسورها می دهیم

 1- مقاومت فلزی :

 در محدوده 200oc - تا 800oc مقاومت الكتریكی اكثر فلزات بصورت نسبتاً خطی با درجه حرارت افزایش می یابد. این رفتار ناشی از برخورد الكترونهای حامل جریان با یكدیگر و كم شدن سرعت متوسط الكترونها در جهت میدان خارجی می باشد رابط بین درجه حرارت T و مقاومت R به صورت چند جمله ای زیر قابل بیان است .

 در معامله فوق Ro مقاومت فلز در صفر درجه سانتی گراد (Y,B.X .... ضرایب حرارت مقاومت می باشند مقادیر Y,B به بعد معمولاً كوچك هستند و این رابطه به یك خطی با تقریب خوب تبدیل می شود. R=Ro(1+XT)

 در این سنسور معمولاً از B فلز پلاتین، مس، نیكل استفاده می شود

 پلاتین گر چه قدری گران است اما در اكثر كاربردهای صنعتی استفاده می شود مس ونیكل ارزانتر است و برای كاربردهای كه اهمیت كمتری دارند استفاده می شود.

 

2- ترموكوپل:

 در سال 1821 ترماس سی بل موفق به كشف ولتاژ ترمو الكتریك( یا ولتاژ سی بك) گردید كه امروزه به عنوان یكی از ابزار مهم از اندازه گیری حرارت بحساب می آید.

 اگر دو فلز A و B به یكدیگر متصل شوند. در محل اتصال آنها یك اختلاف پتانسیل الكتریكی كه به آن پتانسیل تماس، ولتاژ ترمو الكتریك یا emp می گویند. به وجود می آید. میزان پتانسیل تماس بستگی به جنس دو فلز AوB و نیز دمای محل تماس (T) دارد و از نظر ریاضی توسط یك چند جمله ای قابل بیان می باشد.

 مقادیر و.... بستگی بر جنس دو فلز A و B دارد. این ولتاژ بین 10 تا 80 میلی ولت را بر اساس نوع المنت های فلزی به كار رفته در آنها می باشد. چون ترموكوپل ها سیگنال خروجی ولتاژی دارند باید به پلاسه آن هنگام نصب توجه كرد.

 

3- ترمیستور:

 Thermistor

 مقاومت حرارتی كه از نیمه های ساخته می شود ترمیستور گویند این مقاومت ها بر عكس مقاومت های فلزی دارای ضریب حرارتی منفی بوده بدین معنی كه مقاومت آنها با افزایش دما كاهش می یابد. علت این امر افزایش تولید الكترون- حفر، در نیمه های می باشد. این كاهش مقاومت بسیار غیر خطی است. رابط بین مقاومت و حرارت برای ترمیتور تابع نمایی قابل بیان است:

 RT : مقاومت ترمیستوری

 ‏T : دما بر حسب لكوین

 k,B ثابت های ترمیستور

 رابطه فوق را می توان به صورت زیر نوشت كه RT1 مقاومت ترمیستور در یك دمای مرجع می باشد

 حساسیت بسیار زیاد ترمیستور اندازه گیری تغییرات بسیار كوچك دما را كه توسط حس كننده های دیگر مقرور نیست، امكان پذیر می سازد. لازم به ذكر است این سنسورها در خروجی خود سیگنال جریانی تولید می كنند

 مقایسه بین ناحیه كاری B الهان اندازه گیری:

 دركل باید در انتخاب نوع سنسور به دو پارامتر مهم توجه كنیم. ابتدا محدوده قابل اندازه گیری برای سنسور و درم سیگنال خروجی كه باید مطابق با سیستم كنترل شما باشد.

جهت دریافت فایل مقسوم های راجع به ابزار دقیق لطفا آن را خریداری نمایید

 


 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: مقسوم های راجع به ابزار دقیق , مقسوم های راجع , تحقیق ابزار دقیق , مقاله ابزار , ابزار دقیق , دانلود ابزار ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 170
نویسنده : کیا فایل

نقش توان راكتیو در شبكه های انتقال و فوق توزیع

نقش توان راكتیو در شبكه های انتقال و فوق توزیع

 

نقش توان راكتیو در شبكه های انتقال و فوق توزیع در 102 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

چكیده:

 در این پروژه در مورد نقش توان راكتیو در شبكه های انتقال و فوق توزیع بحث شده است و شامل 5 فصل 

می باشد كه در فصل اول در مورد جبران بار و بارهایی كه به جبران سازی نیاز دارند و اهداف جبران بار و جبران كننده های اكتیو و پاسیو و از انواع اصلی جبران كننده ها و جبران كننده های استاتیك بحث شده است و در فصل دوم در مورد وسایل تولید قدرت راكتیو بحث گردیده و درمورد خازنها و ساختمان آنها و آزمایش های انجام شده روی آنها بحث گردیده است و در فصل سوم در مورد خازنهای سری و كاربرد آنها در مدارهای فوق توزیع و ظرفیت نامی آنها اشاره شده است و در فصل چهارم در مورد جبران كننده های دوار شامل ژنراتورها و كندانسورها و موتورهای سنكرون صحبت شده است و در فصل پنجم ترجمه متن انگلیسی كه از سایتهای اینترنتی در مورد خازنهای سری می باشد كه در مورد UPFC می باشد.

 

فصل اول:

 جبران بار

 

مقدمه

 توان راكتیو یكی از مهمترین عواملی است كه در طراحی و بهره برداری از سیستم های قدرت AC منظور می گردد علاوه بر بارها اغلب عناصر یك شبكه مصرف كننده توان راكتیو هستند بنابراین باید توان راكتیو در بعضی نقاط سیستم تولید و سپس به محل‌های موردنیاز منتقل شود.

 

در فرمول شماره (1-1) ملاحظه می گردد

 قدرت راكتیو انتقالی یك خط انتقال به اختلاف ولتاژ ابتدا و انتها خط بستگی دارد همچنین با افزایش دامنه ولتاژ شین ابتدائی قدرت راكتیو جدا شده از شین افزایش می‌یابد و در فرمول شماره (2-1) مشاهده می گردد كه قدرت راكتیو تولید شده توسط ژنراتور به تحریك آن بستگی داشته و با تغییر نیروی محركه ژنراتور می توان میزان قدرت راكتیو تولیدی و یا مصرفی آن را تنظیم نمود در یك سیستم به هم پیوسته نیز با انجام پخش بار در وضعیت های مختلف می‌توان دید كه تزریق قدرت راكتیو با یك شین ولتاژ همه شین ها را بالا می برد و بیش از همه روی ولتاژ همه شین تأثیر می گذارد. لیكن تأثیر زیادی بر زاویه ولتاژ شین ها و فركانس سیستم ندارد بنابراین قدرت راكتیو و ولتاژ در یك كانال كنترل می شود كه آنرا كانال QV قدرت راكتیو- ولتاژ یا مگادار- ولتاژ می گویند در عمل تمام تجهیزات یك سیستم قدرت برای ولتاژ مشخص ولتاژ نامی طراحی می شوند اگر ولتاژ از مقدار نامی خود منحرف شود ممكن است باعث صدمه رساندن به تجهیزات سیستم یا كاهش عمر آنها گردد برای مثال گشتاور یك موتور القایئ یك موتور با توان دوم و ولتاژ ترمینالهای آن متناسب است و یا شارنوری كه لامپ مستقیماً با ولتاژ آن تغییر می نماید بنابراین تثبیت ولتاژ نقاط سیستم از لحاظ اقتصادی عملی نمی باشد از طرف دیگر كنترل ولتاژ در حد كنترل فركانس ضرورت نداشته و در بسیاری از سیستم ها خطای ولتاژ در محدوده 5% تنظیم می شود. توان راكتیو مصرفی بارها در ساعات مختلف در حال تغییر است لذا ولتاژ و توان راكتیو باید دائماً كنترل شوند در ساعات پربار بارها قدرت راكتیو بیشتری مصرف می كنند و نیاز به تولید قدرت راكتیو زیادی در شبكه می باشد اگر قدرت راكتیو موردنیاز تأمین نشود اجباراً ولتاژ نقاط مختلف كاهش یافته و ممكن است از محدوده مجاز خارج شود. نیروگاه های دارای سیستم كنترل ولتاژ هستند كه كاهش ولتاژ را حس كرده فرمان كنترل لازم را برای بالا بردن تحریك ژنراتور و درنتیجه افزایش ولتاژ ژنراتور تا سطح ولتاژ نامی صادر می كند با بالا بردن تحریك (حالت كار فوق تحریك) قدرت راكتیو توسط ژنراتورها تولید می شود لیكن قدرت راكتیو تولیدی ژنراتورها به خاطر مسائل حرارتی سیم پیچ ها محدود بوده و ژنراتورها به تنهایی نمی تواند در ساعات پربار تمام قدرت راكتیو موردنیاز سیستم را تأمین كنند بنابراین در این ساعات به وسایل نیاز است كه بتواند در این ساعات قدرت راكتیو اضافی سیستم را مصرف نمایند نیاز می باشد. وسائلی را كه برای كنترل توان راكتیو و ولتاژ بكار می روند «جبران كننده» می نامیم.

 

همانطوری كه ملاحظه می شود توازن قدرت راكتیو در سیستم تضمینی بر ثابت بودن ولتاژ و كنترل قدرت راكتیو به منزله كنترل ولتاژ می باشد.

 

به طور كلی كنترل قدرت راكتیو ولتاژ از سه روش اصلی زیر انجام می گیرد.

 

1- با تزریق قدرت راكتیو سیستم توسط جبران كننده هائی كه به صورت موازی متصل می شوند مانند خازن- راكتیو كندانسور كردن و جبران كننده های استاتیك

 

2- با جابجا كردن قدرت راكتیو در سیستم توسط ترانسفورماتورهای متغیر ازقبیل پی و تقویت كننده ها

 

3- از طریق كم كردن راكتانس القائی خطوط انتقال با نصب خازن سری

 

خازنها و راكتورهای نشت و خازنهای سری جبرانسازی غیر فعال را فراهم می آورند این وسایل با به طور دائم به سیستم انتقال و توزیع وصل می شوند یا كلید زنی می شوند كه با تغییر دادن مشخصه های شبكه به كنترل ولتاژ شبكه كمك می كنند.

 كندانسورهای سنكرون و SVC ها جبرانسازی فعال را تأمین می كنند توان راكتیو تولید شده یا جذب شده به وسیله آنها به طور خودكار تنظیم می شود به گونه ای كه ولتاژ شینهای متصل با آنها حفظ شود به همراه واحدهای تولید این وسایل ولتاژ را در نقاط مشخصی از سیستم تثبیت می كنند ولتاژ در محلهائی دیگر سیستم باتوجه به توانهای انتقالی حقیقی و راكتیو از عناصر گوناگون دارد ازجمله وسایل جبرانسازی غیرفعال تعیین می شود.

 خطوط هوائی بسته به جریان بار توان راكتیو را جذب یا تغذیه می كنند در بارهای كمتر از بار طبیعی (امپدانس ضربه ای) خطوط توان راكتیو خالص تولید می كنند و در بارهای بیشتر از بار طبیعی خطوط توان راكتیو جذب می نمایند كابلهای زیرزمینی به علت ظرفیت بالای خازنی، دارای بارهای طبیعت بالا هستند این كابلها همیشه زیر بار طبیعی خود بارگذاری می شوند و بنابراین در تمام حالتهای كاری توان راكتیو جذب می كنند ترانسفورمرها بی توجه به بارگذاری همیشه توان راكتیو جذب می كنند در بی باری تأثیر راكتانس مغناطیس كننده شنت غالب است و در بار كامل تأثیر اندوكتانس نشتی سری اثر غالب را دارد بارها معمولاً توان راكتیو جذب می كنند یك شین نوعی بار كه از یك سیستم قدرت تغذیه می شود از تعداد زیادی وسایل تشكیل شده كه بسته به روز فصل و وضع آب و هوایی تركیب وسایل متغیر است معمولاً مصرف كننده های صنعتی علاوه بر توان حقیقی به دلیل توان راكتیو نیز باید هزینه بپردازند این موضوع آنها را به اصلاح ضریب توان با استفاده از خازنها شنت ترغیب می كند معمولاً جهت تغذیه یا جذب توان راكتیو و در نتیجه كنترل تعادل توان راكتیو به نحوه مطلوب وسایل جبرانگر اضافه می شود. 

 

1- جبران بار

 

1-1- اهداف درجبران بار:

 

جبران بارعبارتست از مدیریت توان راكتیوكه به منظور بهبود بخشیدن به كیفیت تغذیه در سیستم های قدرت متناوب انجام می گیرد.اصطلاح جبران بار در جایی استعمال می شود كه مدیریت توان راكتیو برای یك بار تنها (یا گروهی از بارها ) انجام می گیرد و وسیله جبران كننده معمولا در محلی كه در تملك مصرف كننده قرار دارد , در نزدیك بار نصب می شود. پاره ای از اهداف و روشهای به كار گرفته شده در جبران بار با آنچه كه در جبران شبكه های وسیع تغذیه (جبران انتقال) مورد نظر است , به طور قا بل ملاحظه ای تفاوت دارد. در جبران بار اهداف اصلی سه گانه زیر مورد نظر است.

 

1-اصلاح ضریب توان

 

2- بهبود تنظیم ولتاژ

 

3- متعادل كردن بار

 

خاطر نشان می كنیم كه اصلاح ضریب توان ومتعادل كردن بار حتی درمواقعی كه ولتاژ تغذیه فوق العاده((محكم)) است (یعنی ثابت و مستقل از بار است ) مطلوب خواهند بود.

 

اصلاح ضریب توان به این معنا ست كه توان راكتیو مورد نیاز به جای آنكه از نیروگاه دور تامین گردد, در محل نزدبك بار تولید گردد. اغلب بارهای صنعتی دارای ضریب توان پس فاز هستند. یعنی توان راكتیو جذب می نمایند. بنا براین جریان بار مقدارش از آنچه كه برای تامین توان واقعی ضروری است بیشتر خواهد بود. تنها توان واقعی است كه سر انجام در تبدیل انرژی مفید بوده و جریان اضافی نشان دهنده اتلاف است كه مشتری نه تنها بایستی بها هزینه اضافی كابلی كه آن را انتقال می دهد بپردازد .بلكه تلفات ژولی اضافی ایجاد شده در كابل تغذیه را نیز می پردازد.موسسات تولید كننده همچنین دلیل كافی برای عدم ضرورت انتقال توان راكتیو غیر ضروری از ژنراتورها به بار, را دارند و آن این است كه ژنراتورها و شبكه های توزیع قادر نخواهند بود در ضریب بهره كامل كار كنند و كنترل ولتاژ در سیستم تغذیه بسیار مشكل خواهد شد. تعرفه های برق تقریباٌ همواره مشتریان صنعتی را به واسط بارهای با ضریب توان پایین آنها جریمه می نمایند. و این عمل سالیان متمادی انجام گرفته و در نهایت منجر به توسعه گسترده كاربرد سیستم های اصلاح ضریب توان در مراكز صنعتی شده است . تنظیم ولتاژ در حضور بارهایی كه توان راكتیو مصرفی آنها تغییر می كند, یك موضوع مهم ودر مواردی یك مساله بحرانی خواهد بود. توان راكتیو مصرفی كلیه بارها تغییر می كند , گر چه مقدار و میزان تغییرات آنها كاملا متفاوت است. این تغییرات توان راكتیو در تمامی موارد منجر به تغییرات ولتاژ (یا تنظیم ولتاژ)در نقطه تغذیه می گردد.و این تغییرات ولتاژ بر عملكرد مفید و مؤثر كلیه وسایل متصل به نقطه تغذیه مداخله نموده ومنجر به امكان تداخل در بارهای مصرف كننده های مختلف می گردد .به منظور جلوگیری از این مساله موسسات تولید كننده برق معمولا موظف می شوند كه ولتاژ تغذیه را در یك حد قانونی نگاه دارند. امكان دارد این حد از مقدار مثلا %5+ میانگین در یك فاصله زمانی چند دقیقه یا چند ساعت تا یك مقدار بسیار محدودتر تغییر نماید این مقدار محدودتر از ناحیه بارهای بزرگ و دارای تغییرات سریع كه منجر به ایجاد فرورفتگی در ولتاژ و اثر نامطلوب بر عملكرد وسایل حفاظتی یا چشمك زدن لامپ و آزار چشم می گردد, تحمیل می شود . وسایل جبران كننده نقش اساسی را در نگاهداشتن ولتاژ در محدوه مورد نظر بازی
می كنند .

 

بدیهی ترین روش بهبود ولتاژ ((قوی تر كردن ))سیستم قدرت به كمك افزایش اندازه و تعداد واحد های تولید كننده برق وبا هر چه متراكم كردن شبكه های به هم پیوسته , می باشد این روش عموماٌ غیر اقتصادی بوده ومنجربه افزایش سطح اتصال كوتاه و مقادیر نامی كلیدها می شود . راه عملی تر و با صرفه تر این است كه اندازه سیستم قدرت بر حسب ماكزیمم تقاضای توان واقعی طراحی شود و توان راكتیو به وسیله جبران كننده ها- كه دارای قابلیت انعطاف بیش از مولدها بوده و در تغییر سطح اتصال كوتاه دخالت ندارند-فراهم گردد.

 

مساله سومی كه در جبران بار مد نظر است متعادل كردن بار است . اكثر سیستمهای قدرت متناوب سه فاز بوده و برای عملكرد متعادل طراحی می شوند. عملكرد نامتعادل منجر به ایجاد مولفه های جریان توالی صفر ومنفی می گردد. اینگونه مولفه های جریان اثرات نامطلوبی چون ایجاد تلفات اضافی در موتورها ومولدها , گشتاور نوسانی در ماشین متناوب افزایش ریپل در یكسو كننده ها , عملكرد غلط انواع تجهیزات , اشباع ترانسفورماتورها وجریان اضافی سیم زمین را به دنبال خواهند داشت.انواع خاصی از وسایل (منجمله تعدادی از انواع جبران كننده)در عملكرد متعادل, هارمونیك سوم را كاهش می دهند. در شرایط كار نا متعادل این هارمونی نیز درسیستم قدرت ظاهر
می شود محتوی هارمونیك در شكل موج ولتاژ تغذیه پارامتر مهمی در كیفیت تغذیه محسوب می شوداما این مساله ای است كه به واسطه این حقیقت كه طیف تغییرات كاملا بالاتر از فركانس پایه است, مستلزم توجه خاص جداگانه 
می گردد.

 

فهرست کلی مطالب:

فصل اول:

 جبران بار.

 مقدمه.

 ۱- جبران بار. 

 ۱-۱- اهداف درجبران بار: 

 ۲-۱- جبران کننده ایده ال.

 ۳-۱- ملا حظات عملی.

 ۱-۳-۱- بارهائیکه به جبران سازی نیاز دارند.

 ۴-۱- مشخصا ت یک جبران کننده بار :

 ۵-۱- تئوری اسا سی جبران.

 ۱-۵-۱- اصلاح ضریب توان و تنظیم ولتاژ در سیستم تکفاز :

 ۲-۵-۱- ضریب توان و اصلاح آن :

 ۶-۱- بهبود ضریب توان

 ۷-۱- جبران برای ضریب توان واحد

 ۸-۱- تئوری کنترل توان راکتیو در سیستم های انتقال الکتریکی در حالت ماندگار

 ۹-۱- نیازمندیهای اساسی در انتقال توان AC

 ۱۰-۱- خطوط انتقال جبران نشده

 ۱-۱۰-۱پارامتر های الکتریکی

 ۱۱-۱- خط جبران نشده در حالت بارداری 

 ۱-۱۱-۱- اثر طول خط توان بار و ضریب توان بر ولتاژ و توان راکتیو.

 ۱۲-۱- جبران کننده های اکتیو و پاسیو.

 ۱۳-۱- اصول کار جبران کننده های استاتیک

 ۲-۱۳-۱- موارد استعمال جبران کننده ها

 ۳-۱۳-۱- مشخصا ت جبران کننده های استاتیک

 ۱۴-۱- انواع اصلی جبران کننده

 ۱۵-۱- TCRهمراه با خازنهای موازی

 فصل دوم:

 وسایل تولید قدرت راکتیو.

 ۲-۱- مقدمه.

 ۲-۲- وسایل تولید قدرت راکتیو

 ۲-۳- ساختمان خازن ها

 ۲-۴- محل نصب خازن

 ۲-۵- اتصال مجموعه خازنی

 ۲-۶- حفاظت مجموعه خازنی

 ۲-۷- اشکالات مخصوص خازنهای موازی و شرایط آنها

 ۱-۲-۷- جریان لحظه ای اولیه Inruch current

 ۲-۲-۷- استفاده از راکتور برای محدود کردن جریان لحظه ای اولیه

 ۳-۲-۷- هارمونیکها

 ۴-۲-۷- قوس مجدد در دیژنکتورها 

 ۵-۲-۷- تخلیه Discharge.

 ۶-۲-۷- تهویه.

 ۷-۲-۷- ولتاژ کار

 ۸-۲-۷- کلیدهای کنترل خارجی (دیژنکتور)

 ۹-۲-۷- کنترل خودکار خازنها

 ۲-۸- آزمایش خازنها

 ۱-۲-۸- آزمایش نمونه ای.

 ۲-۲-۸- آزمایش های جاری.

 ۲-۹- اطلاعاتی که در زمان سفارش و یا خرید به سازنده باید داده شود.

 فصل سوم:

 خازن های سری

 مقدمه. 

 تاریخچه. 

 ۳-۱- خازن های سری.

 ۱-۳-۱-طراحی تجهیزات

 ۲-۳-۲ – واحدهای خازن

 ۳-۲- حفاظت با فیوز. 

 ۳-۳- فاکتورهای جبران سازی.

 ۳-۴- وسایل حفاظتی.

 ۳-۵- روش های وارد کردن مجدد خازن. 

 ۳-۶- اثرات رزونانس با خازنهای سری.. 

 ۱-۳-۷- کاربرد خازن های سری (متوالی): 

 ۱-۳-۸- کاربرد خازن های متوالی در مدارهای فوق توزیع: 

 ۱-۳-۹- کاربرد در مدارهای تغذیه کننده های فشار متوسط: 

 فصل چهارم: 

 جبران کننده های دوار.

 مقدمه.

 ۴-۱- جبران کننده های دوار: 

 ۱-۴-۱- ژنراتورهای سنکرون: 

 ۲-۴-۱- کندانسورهای سنکرون: 

 ۳-۴-۱- موتورهای سنکرون: 

 ۴-۲- خازن ها: 

 ۴-۲-۱- کلیات: 

 ۲-۴-۲- مبانی قدرت راکتیو: 

 ۳-۴-۲- اندازه گیری قدرت راکتیو و ضریب قدرت: 

 ۲-۴-۱- بهای قدرت راکتیو مصرفی: 

 ۲-۴-۲- کاهش تلفات ناشی از اصلاح ضریب قدرت: 

 ۲-۴-۳- مصارف جدید (اضافی) که می توان به پست ها، کابل ها و ترانسفورماتورها متصل نمود: 

 ۲-۴-۴- انتقال اقتصادی تر قدرت در یک سیستم برق رسانی جدید در صورت منظور نمودن خازن اصلاح ضریب: 

 ۲-۴-۵- خازن های مورد نیاز جهت کنترل ولتاژ: 

 ۲-۴-۶- راه اندازی آسان تر ماشین های بزرگ که در انتهای خطوط شبکه با مقطع نامناسب قرار دارند: 

 ۴-۵- نکاتی پیرامون نصب خازن: 

 ۴-۶- جبران کننده ها: 

 ۴-۶-۱-جبران کننده مرکزی: 

 ۴-۶-۲- جبران کننده گروهی: 

 ۴-۶-۳- جبران کننده انفرادی: 

 ۴-۷- بانک های خازن اتوماتیک: 

 فصل پنجم:

 ترجمه متن انگلیسی.. 

 ۱-۵-مدل سرنگی ( اینجکش ) 

 ۲-۵- کاربرد ابزار FACTS در جریان برق.. 

 ۳-۵-کنترلگر جریان برق یکنواخت… 

 ۱-۳-۵-مدل سرنگی UPFC..

 ۲-۳-۵- نتایج.. 

 ۴-۵-شبکه هال.

منابع و مآخذ:

جهت دریافت فایل نقش توان راكتیو در شبكه های انتقال و فوق توزیع لطفا آن را خریداری نمایید

 

 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: تحقیق توان راکتیو , مقاله شبکه های انتقال و فوق , پروژه توان راکتیو , راکتیو , توان راکتیو ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 211
نویسنده : کیا فایل

نیروگاه شهید بهشتی

نیروگاه شهید بهشتی

 نیروگاه شهید بهشتی در 87 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

فهرست مطالب:

 مقدمه

 نیروگاه شهید بهشتی لوشان

 بویلر

 وظیفه دیگ بخار

 اساس كار دیگهای بخار

 اجزاء دیگ بخار

 اكونومیزر ECONOMIZER

 لوله های دیوراه ای و محوطه احتراق

 قسمتی از محوطه احتراق دیك

 درام

 تقسیم آب و بخار

 مقطع درام

 سوپر هیتر

 دی سوپر هیتر

 دی سوپر هیتر

 ری هیتر Reheater

 مثالی در مورد نحوه قرار گرفتن ری هیتر در داخل دیگ بخار

 مسیر آب و بخار در داخل دیگ بخار

 فن یا دمنده هوا Forced Draught Fan

 گرم كن بخاری

 ساختمان ساده یك گرم كن بخاری

 ژنكستروم یا گرم كن دوار هوا

 دریچه های كنترل هوا یا دامپرها

 گردش دهنده مجدد دود

 فن مكش دود از بویلر

 دود كش

 توضیح در خصوص مسیر هوا و دود در داخل دیگ بخار

 مسیر هوا و دود در داخل دیگ بخار

 توربین

 سیكل آب و بخار

 دیاگرام ساده سیكل آب و بخار نیروگاه

 

 

مقدمه

 نیروگاه شهید بهشتی لوشان كه در كیلومتر 90 جاده رشت به تهران قرار دارد ، این نیروگاه تشكیل شده از چهار واحد كه دو واحد آن بخار و دو واحد آن گازی می باشد . تولیدی واحد بخار هر كدام mw120 و در مجموع mw 240 می باشد و تولیدی واحد گازی هر كدام mw 60 كه در مجموع mw 120 می باشد. حال توضیحاتی مختصر و مفید راجع به واحد های بخار می پردازیم .

 

واحد بخار در مجموع تشكیل شده از بویلر ، توربین و الكتریك یا ژنراتور كه از ابتدا شرحی در رابطه با بویلر و بعد توربین و بعد ژنراتور می پردازیم.

 

فصل اول

 

بویلر

 1-وظیفه دیگ بخار

 همانطور كه در توضیح داده شد در ابتدا وظیفه دیگهای بخار تولید بخار جهت به حركت درآوردن موتورهای بخار نظیر موتور وات برای انواع كارهای صنعتی بوده است كه می توان موتورهای بخار قطارها یا پمپ ها را مثال زد. ولی پس از كشف موتورهای دیزل و همچنین موتورهای الكتریكی موتورهای بخار مورد استفاده ای نداشته و لذا نیروگاهها بكار می روند. بنابراین در عصرل حاضر دیگهای بخار با استفاده از سوخت های فسیلی و یا اتمی وظیفه تامین بخار را برای نیروگاههای برق عهده دارد هستند.

 

2-اساس كار دیگهای بخار :

در ابتدا آب تغذیه ای وارد مخزن استوانه ای شكل به نام درام شده و پس از طی لوله های پائین آورنده وارد لوله های دیواره ای می شود . در این محوطه درجه حرارت آب دائماً اضافه شده تا حدی كه به نقطه جوش می رسد و سپس مقداری بخار در لوله های ایجاد می گردد. در نهایت مخلوط آب و بخار وارد همان مخزن استوانه ای شده و توسط تجهیزات مخصوصی در این مخزن بخار ها جدا شده و آبها مجدداً مسیر فوق الذكر را ادامه می دهد . بخارها پس از خروج از این مخزن وارد لوله ها معمولاً در معرض حرارت ناشی از دود بویلر قرار دارند. بنابراین به درجه حرارت بخار داخل آنها افزوده می شود و در نهایت به صورت بخار خشك این لوله ها را ترك نموده و به طرف توربین هدایت می گردند.

 

3-اجزاء دیگ بخار

 ابتدا به شرح اجراء دیگ بخار كه در مسیر آب و بخار قرار دارند می پردازیم :

 

اكونومیزر ECONOMIZER

 اكونومیزر حاوی تعدادی لوله موادی است كه در آخرین مراحل دود خروجی از بویلر قرار دارند . داحل این لوله ها آب تغذیه ورودی به بویلر جریان دارد . این آبها مادامی كه لوله های اكونومیزر را طی می نمایند . حرارت دود را جذب نموده و سپس به سمت درام هدایت می گردند. اساس كار این اكونومیزر و بطور كلی نامگذاری آن بر این است كه در واقع درآن از حرارت دود استفاده می شود كه در بویلر های قدیمی این حرارت بوسیله دود و بدون استفاده از دودكش دیگ خارج می گردید. بنابراین راندمان بویلرهای قدیمی كمتر از بویلر های جدید كه اكونومیزر در آن بكار رفته است می باشد . بنابراین مهمترین فلسفه وجودی اكونومیزر در داخل دیگهای بخار بالا بردن راندمان دیگ بخار و بطور كلی نیروگاه می باشد .

 

4-لوله های دیوراه ای و محوطه احتراق

 همانطور كه از نام محوطه احتراق پیداست ،فضایی است كه عمل احتراق در آن صورت می گیرد. اطراف این محوطه عموماً تعداد زیادی لوله های موازی نزدیك به هم كه لوله ها دیواره ای موسوم هستند پوشیده شده است . بخشی از حرارت حاصل از احتراق از طریق تشعشعات و جابجایی به این لوله ها منتقل می گیرد. این لوله ها نیز حرارت را بوسیله هدایت ،به آب داخل خود منتقل می نمایند . بنابر این در كوره هر سه نوع انتقال حرارت با یكدیگر انجام می گیرند حاصل این تبادل حرارت جذب حرارت توسط آب داخل لوله ها و تبدیل آن به بخار است به عبارت دیگر كلیه بخار تولیدی دیگ در این لوله های دیواره ای باعث خنك شدن فضای اطراف كوره می شوند و لذا مشكلی از نظر عایقكاری دیواره ای اطراف محفظه احتراق پیش نخواهد آمد به عبارت دیگر لوله ها دیواره ای همانطور كه از نامشان پیداست دیواره كوره را تشكیل داده و با حذب حرارت و انجام آن به آب داخل خود دیواره كوره را خنك می نمایند .

 در گذشته دیوارهای اتاق احتراق از آجرنسوز ساخته می شدند كه بعلت حرارت زیاد در این محوطه به سرعت خراب می شدند.این اشكال در عصرحاضر بوسیله لوله های دیواره ای خنك شونده با آب(لوله های دیواره ای ذكر شده)حل شده است.

 

قسمتی از محوطه احتراق دیك

 در شكل سعی شده است بطور بسیار ساده ای قسمتی از محوطه احتراق نشان داده شود.همانطوریكه ملاحظه می شودبین لوله های دیواره ای یك نوار فلزی كه بهfinموسوم است قرار دارد.این فین رابط بین لوله ها بوده وهمچنین از نظرتبادل حرارت نیز نقش مؤثری بعهده دارد.

 همواره جریان آب در داخل لوله های دیواره ای از پایین به بالا است.هر چه آب درطول كوره به طرف بالا حركت می نماید حرارت بیشتری جذب نموده ودر نتیجه بخار بیشتری تولید می گردد.در بویلر های گردش طبیعی این حركت به صورت طبیعی(بخاطر اختلاف دانسیته آب بین ولوله های پایین آورنده ودیواره ای)انجام می گیرد ولذا در خاتمه لوله های دیواره ای مخلوطی از آب وبخار موجود خواهد بود.كه به محض ورود به درام آب وبخار از یكدیگرجدا می شوند.در بریلر های گردش اجباری جریان آب در داخل لوله های دیواره ای به كمك یك پمپ كه در مسیرلوله های پایین آورنده نصب است انجام می گیرد ،در این نوع بویلرطراحی مجموعه محوطه احتراق ولوله های دیواره ای به نحوی است كه كلیه آبهای موجود در لوله های دیواره ای پس از طی محوطه احتراق به بخار تبدیل شده ومستقیماً به سوپرهیترها هدایت می گردند.ولذا ساختمان درام از این نوع بریلرها قابل حذف خواهد بود.

جهت دریافت فایل نیروگاه شهید بهشتی لطفا آن را خریداری نمایید

 

 

 
:: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: نیروگاه شهید بهشتی , بویلر , دیگ بخار , ری هیتر ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 216
نویسنده : کیا فایل

هادیهای خطوط توزیع و انتقال

هادیهای خطوط توزیع و انتقال

 

هادیهای خطوط توزیع و انتقال در 17 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

فهرست مطالب:

هادیهای خطوط توزیع و انتقال

 دسته بندی هادیها

 مقره های خطوط هوایی

 مقره اتكائی

تسمه حائل

 مزایای مقره شیشه ای نسبت به چینی

 شكست الكتریكی مقره

 انواع مقره ها

 مقره های سوزنی

 مقره سوزنی ساده

 مقره آویزی یا بشقابی

 كراس آرم صلیبی

مقره چرخی

 كراس آرم یا كنسول و انواع آن

 دمپر (موج گیر

 كراس آرم ال ارم

 كراس آرم فولادی

 كراس آرم پرچمی

كراس آرم كانادایی ( جناقی

 كراس آرم چتری

 یا بازو كراس آرم نیرو شكن

 هادیهای خطوط توزیع و انتقال:

 هادیهای خطوط توزیع و انتقال:

 بهترین فلزات از نظر هدایت الكتریكی نقره و طلای سفید می باشد كه به علت گرانی و كمیابی نمی توان از آن استفاده نمود. بنابراین فلزاتی كه بعنوان هادیهای شبكه بكار می روند عبارتند از : مس ‚ آلومینیوم وفولاد كه ممكن است به تنهایی یا بصورت تركیبی از دو یا چند فلز بكار روند

مانند: مس ‚ فولاد و آلومینیوم/ فولاد.

 مس: COPPER

 از معمولترین هادیهای خطوط است كه قابلیت هدایت بسیار خوبی دارد و از نظر هدایت الكتریكی بعد از نقره به حساب می آید و هر چقدر ناخالصی آن بیشتر باشد قابلیت هدایت آن كمتر است و چون در طبیعت به وفور یافت می شود ارزان تر از نقره است. استقامت مكانیكی آن خوب و عوامل جوی بر آن تاثیر زیاد ی ندارد.

 آلومینیوم:

 آلومینیوم بیشتر در خطوط انتقال بخصوص با ولتاژ قوی بكار می رود. دارای 5/99درصد آلومینیوم و 5/. درصد فلزات دیگر می باشد. ضریب هدایت آلومینیوم از مس كمتر ولی قیمت آن ارزانتر و وزنش سبكتر است. استحكام مكانیكی آن از مس كمتر و تاثیر عوامل جوی و رطوبت بر آن به مراتب بیشتر از مس است و در هوای مرطوب زود اكسیده می شود.

 الملك:

 این فلز در آلمان به الداری معروف است آلیاژی از 3/98درصد آلومینیوم و بقیه آن منیزیم و سیلیسیوم می باشد. قابلیت هدایت آن 10درصد از آلومینیوم خالص كمتر ولی مقاومت مكانیكی آن خیلی زیادتر می باشد.

 آلومینیوم ـ فولاد:

 منظور هادی می باشد كه در وسط یك مغز فولادی و اطراف آن رشته های آلومینیومی قرار دارند. مغز فولادی برای استحكام مكانیكی ورشته های آلومینیومی برای هدایت الكتریسیته می باشد.

 مقاومت مخصوص این هادی دو برابر مس و مقاومت مكانیكی آن 80 درصد مس سخت است. ضمنا برای جلوگیری از زنگ زدگی و همچنین خوردگی بین سیمها فولادی و آلومینیومی از فولاد گالوانیزه استفاده می كنند.

 

 فولاد:

 فولاد دارای مقاومت مكانیكی زیاد و قابلیت هدایت كمی می باشد و با اسپانهای بلند به كار میرود. در شبكه به عنوان سیم گارد به كار می رود و سیمهای فولادی كه در هوای آزاد بكار میروند بایستی گالوانیزه باشند تا زود زنگ نزنند.

 دسته بندی هادیها:

 هادیها به دو دسته تك رشته ای و چند رشته ای تقسیم می گردد. هادی تك رشته ای دارای یك دسته سیم و هادی چند رشته ای از یك گروه سیم كه به هم تابیده شده مشتمل می باشد.

 مقره های خطوط هوایی :

 هادیهای خطوط هوایی باواسطه مقره ها بر روی كراس آرم قرار دارند.علت استفاده از مقره در خطوط عبارت است از:

 1. عایق نمودن هادیها نسبت به كراس آرم و پایه و درنتیجه زمین.

  1. 2. عایق نمودن هادیها نسبت به یكدیگر و ایجاد فاصله ایمن بین فازها

 مقره ها بایستی از تحمل یك مقاومت الكتریكی و مكانیكی خاصی برخوردار باشند تا بتوانند علاه بر نیروهای مختلف مكانیكی ( فشار ‚ كشش ‚ خمش ) كه به آنها وارد می شود در مناسب ترین شرایط ( باران ‚ مه ‚ شبنم و آلودگی هوا ) فشار الكتریكی وارده مانند ولتاژ دائمی خط و ولتاژ ضربه ای ( رعد وبرق ‚ كلید زنی ) را نیز تحمل كنند. استقامت مكانیكی مقره ها بستگی به جنس و ضخامت عایق دارد. استقامت الكتریكی آن بستگی به جنس ‚ طول و شكل مقره دارد. دو ماده اصلی برای ساختن مقره های خطوط هوایی ‚ چینی و شیشه سخت می باشد.

 

مزایای مقره شیشه ای نسبت به چینی:

 1. در مقابل لب پریدگی و قوس الكتریكی نسبت به چینی مقاوم تر است.

  1. 2. اگر بشكند به تكه های كوچكی شكسته شده وآن عیب را می توان از روی زمین مشاده كرد بنابراین تشخیص عیب در مقره های شیشه ای آسانتر از مقره های چینی است .
  2. 3. استقامت عایقی شیشه بیشتر از چینی و در حدود 120كیلو ولت بر میلی متر می باشد.
  3. 4. تحت فشار مقاوم تر از چینی بوده و در مقابل كشش استقامت معادل چینی را دارد.
  4. 5. تنها عیب مقره شیشه ای این است كه در اثر ضربه لبه های آن كاملا خرد شده و در عین اینكه یك حسن در مقابل عیب یابی است ‚ عیب بزرگ آن این است كه بطور فوق العاده از قدرت عایقی آن زنجیره و مقره كاسته می شود.

جهت دریافت فایل هادیهای خطوط توزیع و انتقال لطفا آن را خریداری نمایید

 


 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: هادی های خطوط توزیع و انتقال , خطوط انتقال , دسته بندی هادی ها ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 199
نویسنده : کیا فایل

آشنایی با عملیات یکی از مناطق نفتی

آشنایی با عملیات یکی از مناطق نفتی

 

آشنایی با عملیات یکی از مناطق نفتی در 34 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

 

فهرست مطالب

 

آشنایی با عملیا ت یکی از مناطق نفتی 

 

واحد برق

 

پست فشار قوی

 

تجهیزات پست 

 

ترانسفورماتور 

 

ترانسفورماتور سه فاز 

 

اتصالات ترانسفورماتورسه فاز 

 

اتصال ستاره – ستاره

 

اتصال مثلث – مثلث 

 

اتصال مثلث - ستاره 

 

اتصال ستاره – مثلث 

 

اتصال مثلث باز 

 

ترانسفورماتورهای جریان

 

ترانسفورماتورهای اندازه گیری 

 

ترانسفورماتورهای پتانسیل 

اشکال ضمیمه

 

آشنایی با عملیات یکی از مناطق نفتی:

 

شرح فعالیتها:

 

منطقه خطوط و لوله تهران زیر مجموعه ی شرکت خطوط لوله ونفت ایران می باشد این شرکت با قریب 13000 کیلومتر خطوط لوله با گذر از ارتفاعات و کوهپایه ها حمل مواد نفتی را به اقصی نقاط کشور برعهده دارد یا به صورتی وظیفه این شرکت حمل مواد نفتی از منابع زیر زمینی آن تحت عنوان نفت خام به پالا یشگاههای کشور می باشد که پس از انجام مراحل پالایش ودر اختیار گرفتن مواد پالایشی تحت عنوان فرآورده های نفتی شامل نفت سفید, نفت گاز, بنزین و... در پوشش پروسه ی برنامه ریزی شده ی حمل مواد از طریق لوله و هدایت و پشتیبانی تلمبه خانه های مسیر راه به مراجع مورد نیاز حمل و تحویل شرکت پخش جهت استفاده ی مصرف کنندگان می گردد .

 

منطقه ی تهران خود دارای واحدهای مکانیک , برق , بهره برداری, مخابرات اداری ومالی، تعمیرات عمومی وتعمیرات خط می باشد که شرح وظایف آن به اختصار بیان می گردد:

 

واحد مالی واداری:

 

نقل وانتقالات پرسنلی، محاسبات کنترل ایاب وذهاب , مکاتبات اداری , ترفیعات , انتصابات , حقوق ودستمزد , پرداخت اسناد مالی و کنترل بودجه را به عهده دارد.

 

واحد بهره برداری کنترل وبرنامه ریزی :

 

حمل به موقع مواد نفتی را به عهده دارد افراد این واحد باید آشنایی کامل با کامپیوتر وعملکرد سیستمهای کنترل پیشرفته را داشته باشند به این منظور پس از استخدام نیروی لازم آموزش لازم توسط واحدهای آموزشی دایر خواهد شد.

 

واحد تعمیرات عمومی :

 

موظف به نگهداری وتعمیرات ساختمان ها یا ملحقات مربوطه و سیستمهای جانبی مربوطه می باشند وهمچنین ایمنی وآتش نشانی کلیه ی سیتمها را نیز به عهده دارند.

 

واحد مکانیک :

 

مسئول تأمین قطعات ونگهداری و تعمیرات کلیه ی موتورها و پمپها با ملحقات مربوطه در سطح منطقه اعم از تلمبه خانه ها که در مسیر لوله قرار دارند.

 

واحد برق:

 

مسئول تأمین قطعات, نگهداری , تعمیرات الکتروموتورها پستهای فشار ضعیف وقوی تأمین کننده ی تغذیه ی تلمبه خانه های مواد نفتی و مسیرهای ارتباطی لازم می باشد .

 

- واحد مخابرات:

 

مسئول تأمین ارتباط ثابت وسیار یاد شده درون صنعت می باشد.

 

- تعمیرات خط:

 

مسئول نگهداری وتعمیرات به موقع مسیرخطوط لوله کنترل ورسیدگی حریم لوله ها با انجام بازدید دوره ای وتعریف شده می باشد.

 

واحد برق:

 

این واحد از قسمتهای مختلف تشکیل شده است بخشی از آن گروه های تعمیراتی که در طول شبانه روز آماده ی عملیات تأمینی و نگهداری وکنترل خطوط ارتباطی برق و سیستمهای در حال کار بوده ودر این راستا علاوه بر برنامه ریزی بازدیدهای دوره ای و ثبت نمونه ها آماده ی اعزام به موقع گروه های تعمیراتی به واحد مورد نیاز می باشند.

 

بخش دیگر آن در شاخه های مختلف شامل فشار ضعیف وقوی به صورت گردشی ( نوبت کاری) مسئول بهره برداری ونگهداری سیستمهای کنترلی یاد شده می باشند.

 

کلیه ی واحدها تحت آموزش ونگهداری و رعایت مجموعه کنترلهای ایمنی واستاندارد فعالیت داشته و دارای گواهینامه های بین المللی مربوطه می باشد .

جهت دریافت فایل آشنایی با عملیات یکی از مناطق نفتی لطفا آن را خریداری نمایید

 


 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: مناطق نفتی , آشنایی با عملیات مناطق نفتی ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 262
نویسنده : کیا فایل

پکیج اموزشی کارشناسی مجموعه مهندسی برق pdf

 

پکیج آموزشی کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی برقpdf

 


 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: مهندسی برق , پکیج آموزشی , مجموعه مهندسی برق ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 206
نویسنده : کیا فایل

تحلیل تاثیر ضربه صاعقه بر خطوط انتقال بلند

 

 

    مقاله تحلیل تاثیر ضربه صاعقه بر خطوط انتقال بلند              

         
صاعقه - خطوط انتقال - رعد و برق 

 

 فهرست مطالب پروژه تحلیل تاثیر ضربه صاعقه بر خطوط انتقال بلند

خلاصه

1- مقدمه

2-نمای کلی از بررسی صاعقه

2.1 بررسی شوک صاعقه به تاورها و سیم اتصال به زمین

2.1.1 پیکر بندی سیستم نظارت

2.1.2 نمونه ای از بررسی شوک صاعقه برGW

2.2 بررسی شوک صاعقه به هادی فاز(مشاهدات ضربه صاعقه بر هادی فاز)

2.2.1 پیکربندی سیستم نظارت

2.2.2  نمونه ای از بررسی شوک مستقیم صاعقه بر هادی فازی

3 تجزیه و تحلیل صاعقه از منظر قطع

3.1 ویژگی های قطع صاعقه

3.2 نسبت موفقیت یا شکست عایقی و میزان قطع صاعقه

3.2.1 کلیت نسبت موفقیت یا شکست عایقی و میزان قطع صاعقه

3.2.2 موفقیت یا شکست عایقی صاعقه و میزان قطع خطوط انتقال UHV

3.2.3 موفقیت یا شکست عایقی صاعقه و میزان قطع خطوط انتقال 500KV

3.3 مقایسه شوک صاعقه و میزان قطع بین خطوطUHVو 500KV

3.3.1 مقایسه ای از جزئیات مربوط به شوک صاعقه در هر کلاس ولتاژی

3.3.2 مقایسه شوک صاعقه در مقادیر مطلق

3.4 میزان معادل عایقی و زاویه معادل عایقی

4 بحث پیرامون اقدامات حفاظت از خطوط انتقال بلند در مقابل صاعقه

4.1 قطعی ناشی از شکست عایقی حاصل از صاعقه (شوک مستقیم صاعقه بر هادی فازی )

4.2 قطعی ناشی از موفقیت عایقی حاصل از صاعقه (شوک صاعقه بر GW )

5 نتیجه گیری

مراجع

 
:: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: ضربه صاعقه بر خطوط انتقال بلند , تحلیل تاثیر ضربه صاعقه , صاعقه , خطوط انتقال ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 245
نویسنده : کیا فایل

انرژی خورشیدی

 

انرژی خورشیدی

انرژي خورشيد يکي از منابع تامين انرژي رايگان، پاك و عاري از اثرات مخرب زيست محيطي است که از دير باز به روش‌هاي گوناگون مورد استفاده بشر قرار گرفته است. بحران انرژي در سال‌هاي اخير، کشورهاي جهان را بر آن داشته که با مسائل مربوط به انرژي، برخوردي متفاوت نمايند که در اين ميان جای‌گزيني انرژي‌هاي فسيلي با انرژي‌هاي تجديدپذير و از جمله انرژي خورشيدي به منظور کاهش و صرفه‌جويي در مصرف انرژي، کنترل عرضه و تقاضاي انرژي و کاهش انتشار گازهاي آلاينده با استقبال فراواني روبرو شده است.

 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: انرژی خورشیدی ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 218
نویسنده : کیا فایل

سایز کابل

 

محاسبه سطح مقطع کابل

 


 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: سایز کابل , محاسبه سطح مقطع کابل , کابل ,
تاریخ : شنبه 4 اسفند 1397
بازدید : 217
نویسنده : کیا فایل

جزوه طراحی پست

 

 

جزوه طراحی پست های برق

 :: موضوعات مرتبط: فنی و مهندسی , برق , ,
:: برچسب‌ها: طراحی پست های برق , برق , جزوه طراحی پست ,
فروشگاه فایل کیا؛ منبع جامع انواع فایل... چنانچه فایل مد نظرشما در بین فایل های بارگذاری شده در سایت موجود نبود،می توانید از طریق دایرکت پیج اینستاگرام@kiyafile.ir سفارش دهید.

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

تبادل لینک هوشمند

برای تبادل لینک ابتدا ما را با عنوان منبع جامع انواع فایل و آدرس kiyafile.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.RSS

Powered By
loxblog.Com
مدیر سبز، آموزش بازاریابی

TOOLS BLOG

TOOLS BLOG